VÁŽENÍ MIMINKA PŘED A PO KOJENÍ

“Važte své miminko před a po kojení, abychom věděli, kolik vypilo.”

“Važte své miminko před a po kojení, abychom věděli, zda vypilo dost a případně dali dokrm.”

“Važte své miminko před a po kojení, abyste byla klidná, že vypilo tolik, kolik mělo.”

Je ale vážení miminka před a po kojení skutečně přínosné? Na to se podíváme v dnešním článku.

Kolostrum a první dny života miminka

Vážení před a po kojení je jedno z doporučení, se kterým se spousta žen setká již v porodnici. Bohužel. Když se miminko narodí, má žaludek o velikosti třešně, tzn. vejde se mu do něj přibližně 5 ml tekutin. V prvních hodinách a dnech po porodu miminko při kojení pije kolostrum. Toho je ze začátku velmi málo a je to tak naprosto v pořádku. Jeho kvantitu absolutně předčí kvalita. Ne nadarmo se mu říká tekuté zlato. Je to “koktejl” obsahující naprosto vše, co miminko do začátku potřebuje. Díky kolostru si začíná budovat imunitu na celý svůj život. Je proto žádoucí, aby kolostrum bylo miminku dopřáno a to v neomezeném množství.

Už z předchozího odstavce je patrné, že vážení před a po kojení nemá žádný smysl. Většina vah totiž není schopna zachytit tak malé množství vypitého kolostra. A i pokud by byla schopna zachytit těch pár mililitrů, nemá to žádnou vypovídající hodnotu. Kolostrum je totiž málo tučné, lehce projímavé a i kvůli tomu miminka po porodu ubývají na váze. Díky kolostru z těla dříve vyloučí smolku (první stoličku) a také přebytečný bilirubin při novorozenecké žloutence.

Přechodné mléko a další dny miminka

Když žena s miminkem opouští porodnici, bývá to obvykle 3 dny po porodu, má miminko žaludek veliký jako jahoda. Vejde se mu do něj tedy cca 25 – 30 ml tekutin. Tuto hodnotu už by váha byla asi schopna zachytit, ale my si hned povíme, proč je i přesto vážení před a po kojení zbytečné.

Kojení pro miminko totiž není pouze o potravě. Zajišťuje mu pocit bezpečí, důvěry, uklidnění, tlumení bolesti a další. Díky kojení navazujete s miminkem citovou vazbu a vztah.

Miminko tedy ne vždy z prsu saje mléko. Může si jen “dudat” a nepít, aby naplnilo svoji potřebu kontaktu nebo se ujistilo o vaší přítomnosti. Když při tomto kojení zrovna zvážíte, vypitý přírůstek bude 0. A ve vás to najednou vyvolá nejistotu. “Mám dostatek mléka pro své miminko?” Ano, mléko máte a to přesně v takovém složení a množství, jaké vaše dítě potřebuje. Jen miminko zrovna nemělo hlad a chtělo být jen u vás. Miminka totiž umí i nenutritivně sát. V tom případě jim z prsu neteče téměr nic a jen si uspokojují potřebu kontaktu s vámi, což je pro ně také velmi důležité. A přesně proto je vážení před a po kojení nevhodné. Stejně jako dospělý se pokaždé nají a napije jinak, tak i miminko si pokaždé vezme jiné množství mléka.

Po kolostru se ženě tvoří přechodné mléko. Toto mléko již začíná být tučnější a více se mléku podobá. Mateřské mléko se vždy přizpůsobí na míru miminku. Díky receptorům v bradavce, které přijdou do kontaktu se slinami miminka, tělo ženy dokáže vytvořit miminku takové mléko, které v tu danou chvíli zrovna potřebuje. Příroda to prostě nemohla vymyslet lépe. Díky tomu miminko vždy dostane to, co potřebuje.

Shrnutí

Proč tedy nevážit?

  • stres pro matku i dítě

  • žádná vypovídající hodnota

  • zbytečná separace matky a dítěte

  • zkreslené údaje

  • díky zkresleným údajům se může narušit důvěra ve své tělo a ve své miminko

  • buzení miminka na vážení

Pokud má mít vážení nějaký smysl a vypovídající hodnotu, mělo by se jednat o vážení v delším časovém úseku (1x za týden/14 dnů/měsíc). Je potřeba mít ale na paměti, že váha není jediným ukazatelem, že miminko prospívá. Není třeba miminka posuzovat podle tabulek, ale jejich váhu sledovat individuálně a přihlédnout k jejich motorickému vývoji, růstu do výšky, růstu obvodu hlavičky, spokojenosti a aktivitě.

Pokud byste se chtěli o kojení dozvědět více, můžete si zakoupit náš VIDEOKURZ, který můžete absolvovat z pohodlí svého domova.