PROČ A JAK SE PŘIPRAVIT NA KOJENÍ?

“Proč se připravovat na něco tak přirozeného jako je kojení? Prostě dám miminko k prsu, ono se přisaje a budeme kojit.”

 

Takto by to probíhalo v ideální případě. Bohužel se tak v mnoha případech neděje. Proč? Pojďme se na to podívat.

 

Porod

Porod samotný má na kojení obrovský vliv. Věděli jste to? Přirozený porod je základním předpokladem pro bezproblémové kojení. Jakýkoliv zásah může kojení ovlivnit.

  • Medikace

Po medikaci může dojít k utlumení miminka a jeho vrozených reflexů. To nebude po porodu tolik aktivní a nemusí se chtít hned přisát. V takovém případě je třeba trpělivosti a dostatek prostoru, aby se miminko vzpamatovalo a přisálo. Může mu to trvat i několik hodin.

  • Syntetický oxytocin

Podáním syntetického oxytocinu během porodu může opět dojít k narušení začátku kojení. Syntetický oxytocin může blokovat tvorbu vlastního přirozeného oxytocinu ženy, který si její tělo vytváří při porodu. I to může kojení ovlivnit. Navíc může narušit hematoencefalickou bariéru dítěte, což změní jeho chování po porodu. Miminko tudíž nebude natolik aktivní, aby se samopřisálo. Syntetický oxytocin také může ovlivnit citlivost oxytocinových receptorů v bradavce ženy.

Bonding a samopřisátí

Bonding a samopřisátí je hlavní podmínkou pro úspěšný start kojení. Je důležité, aby ihned po porodu bylo miminko dáno na matčino holé tělo a mělo přístup k jejímu prsu. První přisátí miminka nechte zcela v jeho režii. Dejte mu potřebný čas a nechte ho, ať se projeví. Většina miminek se přisaje do 45 minut, není to ale pravidlo a některá miminka potřebují více času. Za žádných okolností by se neměl miminku strkat prs do pusy násilím. To může způsobit velké potíže.

Separace

Separace matky a dítěte po porodu je problém. Pokud k němu není zjevný důvod, což většinou není, může tato skutečnost značně ovlivnit proces kojení. Separace může způsobit to, že se miminko nekojí tak často, jak by se kojilo, pokud by bylo se svojí matkou. Pokud je na sesterně, personál nemá prostor se miminku věnovat. To většinou pláče a tak je mu na uklidnění podána glukóza, umělé mléko z lahve nebo dudlík. Separačním pomůckám a jejich vlivu na kojení jsme věnovaly samostatný článek.

Proč se na kojení připravovat?

Protože v některých našich porodnicích přetrvávají postupy, které již nejsou doporučené a rady, které ohledně kojení v porodnici dostanete, mohou být i poškozující. A to prokazatelně. Stále se objevují doporučení jako – kojení v intervalech, omezování kojení, separování matky a dítěte, vážení před a po kojení, doporučování kloboučků na kojení, hodnocení vhodnosti prsů ženy ke kojení a další. Jako velký problém také vnímáme nepodporu kojení ze strany personálu a společnosti celkově. Dochází k podrývání mateřských kompetencí žen a prohlubování nedůvěry ve své tělo a schopnost miminka se kojit.

Zkušenosti žen

Stále více se setkáváme se ženami, které mají problémy s kojením. Potýkají se s bolestivým kojenímnepřibíráním miminka, dokrmováním umělou výživou, odmítáním kojení a dalšími situacemi. Děje se to proto, že se jim dostalo výše zmíněných poškozujících rad.

Těmto situacím lze předcházet dostatečnou informovaností. Většina žen se informuje o průběhu těhotenství a porodu, ale co se bude dít po něm neví. Mluvíme z vlastní zkušenosti. Dnes víme, že bychom se o kojení zajímaly již v době těhotenství.

Proto jsme vytvořily kurz “Co vám o kojení neřekli?”

Je plný informací a praktických rad. Kojení je dáno do širších souvislostí, díky kterým pochopíte, jak funguje. Kurz trvá 4 hodiny a jeho hlavním cílem je dodat ženám důvěru v sebe a své tělo. Uklidnit je, že kojení není žádná věda a že to opravdu se svým miminkem zvládnou. Díky zpětné vazbě od žen, které kurz absolvovaly, víme, že jim pomohl předejít problémům s kojením.