ZAČNĚTE CO NEJLÉPE

Dobrý začátek je pro kojení velice důležitý. Okamžitý kontakt kůže na kůži po narození miminka v něm vzbudí aktivitu k tomu, aby se samopřisálo. Je to pro miminko velkým přínosem. SAMOpřisátí proto, že miminko je skutečně schopno se k prsu samo doplazit a přisát. Pomáhají mu v tom jeho vrozené reflexy. Miminko je schopné bradavku najít očima (proto bradavky před porodem ztmavnou) a také čichem (plodová voda voní stejně jako matčina prsa, proto není vhodné miminko ihned otírat nebo koupat). Určitě není dobré miminko násilně do přisátí nutit. Může to vést k tomu, že bude prso odmítat. Většina miminek se přisaje do 45 minut, není to však pravidlem. Může k tomu dojít i mnohem déle. Pokud byla použita například medikace během porodu, může být miminko spavé a utlumené a k přisátí dojde později. Dejte tedy tomuto procesu čas, kontinuální kontakt kůže na kůži a důvěřujte miminku. Pokud z jakéhokoliv důvodu bonding a samopřisátí při vašem porodu neproběhlo, nic není ztraceno. Dopřejte miminku kontakt kůže na kůži jakmile to situace dovolí a nic si nevyčítejte.

KONTAKT JE ZÁKLAD

Jak už bylo zmíněno výše, kontakt je pro úspěšné kojení základ. Díky kontaktu kůže na kůži se v miminku vzbudí aktivita, která vede ke kojení. Dítě je na těle matky schopno neuvěřitelných věcí, jako například doplazení se k prsu a zvedání hlavičky. Děti potřebují být u kojení aktivní, nikoli pouze pasivně přijímat mléko.

VAŠE PRSA JSOU NEJLEPŠÍ PRO NAKOJENÍ VAŠEHO DÍTĚTE

Všechna prsa jsou vhodná na kojení. Opravdu všechna! Je úplně jedno, jaké máte bradavky – velké, malé, vpáčené, ploché… Miminko se vždy přisává na celý dvorec, nikoliv pouze na bradavku. Žádná maminka tedy nepotřebuje pomocníky jako silikonové kloboučky, formovače bradavek a další. Miminka mají tak silný sací reflex, že je většina z nich schopna přisát se vám kamkoliv na kůži.

VĚŘTE SVÉMU MIMINKU

Důvěra v miminko je důležitá. Vaše tělo je dokonale naprogramované k tomu, aby nasytilo vaše miminko. A vaše miminko se již rodí se schopností se nakojit. Umí to! Není třeba ho to nějak učit. Není třeba ani zkoumat, jak se přisálo, či jaká poloha je pro kojení “správná”. Každé miminko se na prso přisává jinak a je mu také příjemná jiná poloha. Pokud nepoužíváte “separační pomůcky“, není třeba toto hlídat.

ZAHOĎTE HODINY A VÁHY

Dalším krokem k úspěšnému kojení je jeho neomezování. A to ani časově, ani množstevně. Jsme tzv. kontinuální savci a lidské děti předpokládají, že budou mít neustálý přístup k prsu. Napovídá tomu i složení mateřského mléka – naše mateřské mléko je nejméně tučné oproti jiným savcům z živočišné říše. Není proto dobré dodržovat jakékoliv intervaly mezi kojením nebo kojení po určitém čase ukončit. Miminko vždy nejlépe ví, kdy a jak se chce kojit. Kojte miminko kdykoliv ono potřebuje, ne podle hodin.

Ani vážení před a po kojení vám kojení neulehčí. Proč? Tomu jsme věnovaly jeden celý článek zde. Vážení má vypovídající hodnotu pokud je váha sledována dlouhodobě (např. vážení jednou za týden/14 dní) a ani tam není třeba snažit se miminko zasadit do tabulek a grafů. Každé má své tempo růstu.

BUĎTE LÍNA MÁMA

Každá žena po porodu a v období šestinedělí potřebuje odpočívat. Právě v tomto citlivém období by měla být líná. Nevařit, neuklízet, nevážit před a po kojení, nezapisovat si váhové přírůstky, neohřívat umělou výživu pro miminko, nepřijímat návštěvy (pokud to tak sama nechce) a tak dál. Prostě nedělat žádné zbytečné kroky navíc. Dovolte si být líná, odpočívat a věnovat se miminku.

KOJENÍ A NOŠENÍ SPOLU SOUVISÍ

My lidé jsme nošenci. Tzn. miminko očekává, že půjde tzv. z břicha na břicho. Díky nošení je miminko v kontaktu s vámi, což v něm vzbuzuje aktivitu ke kojení a zároveň tak navyšuje laktaci své mamince. Další výhodou nošení je diskrétní kojení kdekoliv.

Více se o kojení můžete dozvědět na našem kurzu “Co vám o kojení neřekli?” v Hradci Králové nebo si můžete zakoupit náš VIDEOKURZ, který můžete absolvovat z pohodlí domova.